Return to site

Przedmioty i zasady prawa handlowego

Prawo handlowe to zbiór reguł prawnych, wchodzący w zakres prawa prywatnego. Reguluje ono stosunki zawierane pomiędzy przedsiębiorcami oraz wszelkie czynności gospodarcze - zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Prawo handlowe jest częścią prawa cywilnego, więc jego głównym źródłem jest kodeks cywilny. Podstawę prawa handlowego stanowi również kodeks spółek handlowych (regulujący wewnętrzne stosunki podmiotów prawa handlowego i ich relacje z osobami trzecimi) oraz konwencje międzynarodowe i prawo zwyczajowe.

broken image

PRZEDMIOTY PRAWA HANDLOWEGO

Dzięki prawu handlowemu, regulowane są takie przedmioty jak ustrój, funkcjonowanie oraz ustalanie bytu prawnego poszczególnych typów przedsiębiorców. Do przedmiotów prawa handlowego należy również obrót gospodarczy - zawieranie i realizacja umów, w których przynajmniej jedna strona jest przedsiębiorcą). Kolejnym przedmiotem jest podmiotowość prawa majątkowego i niemajątkowego, wykorzystywana w działalności gospodarczej, a także papiery wartościowe i ich obrót.

ZASADY WARUNKUJĄCE PRAWO HANDLOWE

Istnieje kilka zasad sterujących prawem handlowym, będących jednocześnie jego podstawowymi założeniami. Pierwszą z nich jest zasada wolności gospodarczej. Obejmuje ona swobodę decydowania przez przedsiębiorców o wielu istotnych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności, na przykład o podmiocie działalności gospodarczej czy wewnętrznej organizacji przedsiębiorstwa. Kolejną zasadą jest zasada równości praw przedsiębiorców. Funkcjonuje również zasada swobody umów, która przejawia się w dowolności decyzji co do zawarcia umowy, wyboru kontrahenta, ustalania treści umowy i dokonywania tam zmian, a także możliwości jej rozwiązywania. Prawo handlowe przewiduje również zasadę autonomii woli stron, mówiącą o tym, że stosunek między stronami może być dowolny, pod warunkiem, że jego cel oraz treść nie sprzeciwiają się właściwościom stosunku, prawu oraz zasadzie współżycia społecznego. Pozostałymi zasadami prawa handlowego są zasada uczciwości i dobrych obyczajów oraz zasada ochrony słusznych interesów konsumentów. Istnieje jeszcze jedna ogólna zasada, obejmująca zagadnienia prawa handlowego - zasada jedności Kodeksu Cywilnego, która zakłada, że prawo spółek handlowych stanowi element zagadnień prawa cywilnego.

PRAWO HANDLOWE - OFERTA OBSŁUGI ADWOKACKIEJ

Kancelarie adwokackie świadczą szeroki zakres usług związanych z prawem handlowym. Należą do nich szeroko pojęte porady i wsparcie prawne, ale i koordynacja procesu zakładania spółki i późniejszego jej prowadzenia na każdym etapie (również fuzje, likwidacje), sporządzania potrzebnej dokumentacji, prowadzenie spraw spornych, spraw o likwidację spółki czy stwierdzanie upadłości podmiotów prawa handlowego.